כך זה מתחיל: הפסקתי לראות טלוויזיה. הפסקתי בבת אחת, לחלוטין, עם כל התוכניות, אפילו עם הספורט. הפסקתי לפני קצת יותר משישה חודשים, בסוף יולי, מיד אחרי סוף “הטוּר דה פראנס“. כמו כולם, צפיתי בשידור המקטע האחרון בדירה שלי בברלין, בשלווה, זה היה המקטע של השאנז אֶליזֶה שהסתיים בספרינט מרשים של האוזבקי, אָבְּדוּגָ‘פָּרוֹב, ואז קמתי וכיביתי את הטלוויזיה.

טלוויזיה / ז'אן-פיליפ טוסן

טלוויזיה 1398-21

Jean-Philippe Toussaint | La Television | מצרפתית: מיכל שליו | צרפת, 1997 | מס' עמ' 192

69.00 55.00
המוצר אזל מהמלאי

לרכישת עותק דיגיטלי


יום אחד קם אדם ומחליט שלא לראות עוד טלוויזיה. אקדמאי בשנת שבתון עומד לכתוב עבודת מחקר על הצייר האיטלקי טיציאן. הוא עובר לגור בברלין, שולח את אשתו ההרה ובנם הקטן לנופש ומכין את חדר העבודה.

אלא שמרגע שֶכיבה את הטלוויזיה הוא מתקשה לכתוב, ומעביר את הזמן בעצלתיים. הוא שוחה בבריכה, משקה את עציצי השכנים, משתזף בעירום בפארק וטס במטוס קל בשמי העיר. וכל אותו הזמן הוא רדוף על ידי מסכים, מצלמות ומופעיה השונים של הטלוויזיה. האם יצליח אי פעם להתיישב ולכתוב? 

בטון מינורי, מצחיק וחושני, מציג בפנינו ז׳אן-פיליפ טוסן, מטובי הסופרים הבלגיים בני זמננו, גיבור משעשע הבוחן את הייצוג השטוח של העולם לעומת המציאות הפיזית. זהו ספרו הראשון של טוסן הרואה אור בעברית.


"כל אחד ימצא בספר הד ליחסיו עם הטלוויזיה." לה פיגארו

"טוסן נותן למשבר הייצוג ביטוי קומי וביקורתי אפקטיבי." לה מונד


ז׳אן־פיליפ טוסן, קולנוען, צלם ואחד הסופרים החשובים ביותר בשפה הצרפתית, נולד בבריסל בשנת 1957, גדל בפריז ומתגורר כיום בבריסל ובקורסיקה. הרומן הראשון של טוסן, חדר האמבטיה (1985), שיצא בהוצאת Minuit , ביסס את שמו כסופר מוערך וזיכה אותו בפרס Prix litteraire de la vocation. מאז פרסם טוסן חמישה־עשר ספרים וזכה בשלל פרסים, בהם פרס Medicis על ספרו לברוח (2005), ופרס Decembre (2009) על הספר האמת על מארי. ספריו של טוסן תורגמו ליותר מעשרים שפות. טלוויזיה הוא הרומן החמישי שלו.


מיכל שליו - מתרגמת מצרפתית, ספרדית, פורטוגזית ואנגלית. בוגרת החוגים ללימודים קלאסיים ולפילוסופיה יהודית והתוכנית ללימודי תעודה בתרגום באוניברסיטת תל אביב. תרגמה בין היתר את הכותלי מאת נל זינק ואת פושטקים מאת ז׳ואאו ז׳ילברטו נול.
כתבו על הספר

קשה להיפרד מהספר ״טלוויזיה״ של ז׳אן פיליפ טוסן | ניב הדס, הארץ 8.3.2018

טלוויזיה, קריאה ומיינדפולנס | שירי שפירא, ספרים באוטובוסים, 26.2.2018

מסך הברזל | ענת עינהר, 7 לילות, ידיעות אחרונות, 12.2.2018

באיזה ערוץ אתם? | רן בנן נון, 24 שעות, ידיעות אחרונות, 11.2.2018