נולד ב-1961 בברגן, נורווגיה ופרסם את ספרו הראשון ב-1988. בספריו מרבה אספדל לשזור בין הבדיוני לבין האוטוביוגרפי ולעסוק במעשה הכתיבה עצמו, בתהליך חניכתו של סופר, בשגרת מלאכתו ובאחריות המוטלת על כתפיו. יצירותיו האחרונות חוקרות את הקשר שבין צורת ז'אנר הרומן לבין צורות כתיבה אחרות כגון המסה, המכתב, היומן, האוטוביוגרפיה והטיולוג.

ספריו של אספדל זיכו אותו בשלל פרסים ובמועמדויות לזכיות נוספות; ב-2009 הוענק לו פרס ה-Literary Critics ושלושה רומנים פרי עטו היו מועמדים ל-Nordic Council Literature Prize. ספריו תורגמו וראו אור במדינות רבות מחוץ לנורווגיה והבליטו אותו כנציג ייחודי של הכתיבה הנורווגית העכשווית.

נגד הטבע ראה אור בעברית במרס 2020, בתרגומה של שירה חפר.

גבר מבוגר מתאהב באישה צעירה ובין השניים מתפתח סיפור אהבה. אהבה כזו עוד לא הייתה לו. כסופר, הוא מתבונן במצבו ותוהה אם מה שמתחיל בניגוד לדרך הטבע - יחסיו עם הצעירה - סופו גם להסתיים באופן לא טבעי. בכתיבתו הוא חוזר אל נעוריו, אל עבודתו במפעל, אל אהובתו הראשונה, אל אשתו הראשונה ואל המשפחה ומנסה לחשוף את שאיפתו להיות חופשי מכל שעבוד ולהבין מהו טבע הדברים. 

אספדל סוחף את הקוראים אל מסעו של גיבור חסר מנוח. בניסיון לאחוז בחייו השועטים קדימה הוא צולל לחקירה מעמיקה של מושאי הווייתו, האהבה, העבודה והכתיבה.