צלם, קולנוען ואחד הסופרים החשובים ביותר בשפה הצרפתית, ז׳אן פיליפ טוסן נולד בבריסל בשנת 1957, גדל בפריז ומתגורר כיום בבריסל ובקורסיקה. כתביו של טוסן תורגמו ליותר מעשרים שפות וזכו במיטב פרסי הספרות בהם פרס מדיצ׳י (2005), פרס דצמבר (2009) ועוד. יצירותיו כוללות בין היתר את הטטרלוגיה מחזור מארי (2002-2013), המלנכוליה של זידאן (2006), ועוד. טוסן נמנה על קבוצת הסופרים שהתפרסמו בהוצאת הספרים הצרפתית ״חצות״, לצד ז׳אן אשנוז בן זמנו, סמואל בקט, מרגריט דיראס, אלן רוב גרייה ועוד.


טלוויזיה, ספרו של טוסן ראה אור בסתיו 2017 בתרגום מיכל שליו. זוהי יצירתו הראשונה שראתה אור בעברית. 

בטון מינורי, מצחיק וחושני, מציג בפנינו ז׳אן-פיליפ טוסן, מטובי הסופרים הבלגיים בני זמננו, גיבור משעשע הבוחן את הייצוג השטוח של העולם לעומת המציאות הפיזית.


כדורגל, ספרו השני של טוסן, ראה אור בעברית ביוני 2020 בתרגום מיכל שליו. 

ז'אן־פיליפ טוסן לא חשב שיכתוב יום אחד ספר על כדורגל. הוא סופר ואינטלקטואל ובן לשושלת אנשי ספר, ובעולם שממנו בא כדורגל וספרות אינם דרים בכפיפה אחת. אף על פי כן, הוא אוהד כדורגל, ואת הספר הזה, לדבריו, הוא היה מוכרח לכתוב. מִשחק הכדור הפופולרי בעולם משמש את טוסן כמקפצה למחשבות על מהותו, אבל גם על זמן ועל יחסנו אליו, על ילדותּ ועל אהבותינו התמימות, על חלומות ועל ניסיוננו לשמר אותם.