ז׳אן אשנוז, מבכירי הסופרים הצרפתים של ימינו, נולד בשנת 1947 באורנג׳ שבצרפת. את ספרו הראשון פרסם אשנוז בשנת 1979 וזכה להצלחה גדולה, ומאז פרסם שישה-עשר ספרים נוספים בהוצאת ״חצות״, שעיטרו אותו בשלל פרסים, בהם פרס הגונקור היוקרתי (1999) ופרס מדיצ׳י (1983). בכתיבתו אשנוז רוקם מערכות יחסים מתעתעות עם קוראיו, ובמשחקי לשון, ציטוטים ספרותיים ועירוב סגנונות כתיבה, הוא חוקר מוסכמות של בניית עלילה, עיצוב דמויות ושימוש בשפה בספרות.


בלונדיניות גבוהות, ראה אור בעברית ביוני 2017 בתרגום ארז וולק. זהו ספרו השני שמתורגם לעברית, אחרי לרוץ (סמטאות). 

מפיק תכניות דוקו-ריאליטי בטלוויזיה המסחרית שוכר בלש פרטי לאתר את גלוריה סטלה, כוכבת בלונדינית גבוהה שזכתה לתהילת בזק, נכלאה באשמת רצח ולאחר שחרורה נעלמה מעיני הציבור. סיפורה של סטלה נועד להיות הפרק האחרון והסנסציוני בסדרה על בלונדיניות גבוהות בקולנוע, באמנות ובחיים עצמם. אלא שמשימת הבילוש מסתבכת כצפוי, והעלילה המשלבת מרכיבים פנטסטיים מתפתלת והופכת למרדף חוצה יבשות אחר הבלונדינית המיתולוגית, שתמיד מותירה את רודפיה צעד אחד מאחור.

בהומור מבריק ובלשון קצבית חושף אשנוז את הפוטנציאל המשחקי והסאטירי של העלילה הבלשית, ומציג קולאז' פרוע של רכיבים מתרבות הפופ, מסוגת המותחן ומהספרות היפה.


שנה, ספרו השני של ז׳אן אשנוז המתורגם לעברית בהוצאת לוקוס, ראה אור בינואר 2018 בתרגום רותם עטר.

בטון ההרפתקני והמשחקי האופייני לו, אשנוז משרטט מסע בריחה של אישה צעירה הנפרס בדיוק על פני שנה.