אימא איקס | תהילה חכימי

ישראל | מרץ 2024 | 70 עמ' | דאנאקוד: 1398-84

70.00 64.00

מורשת

יָדְךָ בְּיָדִי

וַאֲנִי לְבַדִּי, בְּנִי

לוֹמֶדֶת מָה זֶה אִמָּא

דּוֹר שֵׁנִי לְאִמָּהוּת שֶׁלֹּא

הָיָה בָּהּ דָּבָר מִמָּה שֶׁאֲמוּרָה

לִהְיוֹת אַהֲבָה כְּמוֹ שֶׁלָּנוּ. מֻכְרָחָה

לִשְׁבֹּר אֶת הַמּוֹרֶשֶׁת, לְדַלֵּג מֵעַל הַזִּכָּרוֹן

לֶאֱהֹב אוֹתְךָ, כַּף יָד קְטַנָּה עַל לִבִּי

כַּף יָדִי עַל חָזְךָ, פּוֹעֵם בְּקֶצֶב מָהִיר

אַתָּה יָשֵׁן, וַאֲנִי אִמָּא שֶׁלְּךָ

בְּכָל זֹאת לָמַדְתִּי מַשֶּׁהוּ

זֶה עָמַד עַל הַסַּף

מַשֶּׁהוּ עִקֵּשׁ

חִכָּה


עשר שנים אחרי שפרצה לתודעה הספרותית בישראל עם ספר שיריה הראשון מחר נעבוד (טנג'יר 2014), אחרי נובלה גרפית ושלושה ספרי פרוזה שהאחרון בהם תורגם לאנגלית (יריתי באמריקה, אחוזת בית 2023), תהילה חכימי סוף סוף מפרסמת את אימא איקס, ספר שיריה השניבינתיים נעשתה חכימי אֶם, ומפרט יחיד בַּחברה הפכה לחלק ממנגנון משפחתי. אבל העבודה, או המכונה, לעולם נשארת.

"החיבור המעניין שחכימי יוצרת בין מנגנוני המכונה למנגנוני השפה הוא שנותן לספר את טעמו המיוחד". (שירה סתיו, ספרים הארץ, על מחר נעבוד, טנג'יר 2014)

אימא איקס הוא חוליה חדשה ומרגשת בשרשרת יצירותיה של תהילה חכימי. בספר זה היא מרחיבה ומפתחת את התנועות שחוללה בספרה הראשון, וכן בספרי הפרוזה שלה, ומביאה את שירתה לשיאים חדשים בניסיונה לתמרן בין בוהק הניאונים של מסדרונות הכוח לבין האפלולית העיקשת של הנשמה; ובד בבד, הילד ההולך ונרקם בתוכה קוצב את זמנו של הניסיון הזה, ומצלל משבוע אחד למשנהו את קריאתם החד־משמעית של החיים. זהו ספר שירה בשל וצלול, של קול מהחשובים בתרבות הישראלית העכשווית.


... שירים צלולים להפליא שחותרים אל התשתית: אל קרקעית החיים.

אלי הירש, YNET


תהילה חכימי – משוררת וסופרת ובעלת הכשרה בהנדסת מכונות, זכתה בין היתר בפרס הספרותי האמריקאי של הג'ואיש בוק קאונסיל ע"ש ג'יין וייצמן (2023), בפרס ראש הממשלה לסופרים (2018), פרס אקו"ם לעידוד היצירה (2019), בפרס ברנשטיין (2015), ובעבור אימא איקס זכתה בתמיכה ממועצת התרבות של הפיס, ממרכז הספריות והספרות, מקרן רבינוביץ' ליוצרים ומאקו"ם.


לטעימה מהספר לחצו כאן