בקרוב

ואתק, סיפור אוריינטלי

ויליאם בקפורד

ב״ואתק, סיפור אוריינטלי״ הפנטזיה, ההומור, האירוניה, האקזוטיזם האוריינטלי והפרקים האפלים נרקמים אלה באלה לתוך עלילה העוקבת אחר מנהיג המוכר את נשמתו. בשל תאווה לידע ועוצמה מוליך ואתק, בתמיכת אימו, את עצמו ואת עמו אל עולם לא נודע. בספר נמצא ארמון מפואר שופע כל טוב, מגדל המגיע עד השמיים, טקסים מוזרים, דמויות מכשפות ושלל מרכיבים היוצרים הרפתקה ששובה בקסמה דורות רבים של קוראים.

זהו רומן פולחן גותי משנת 1782, שבמקור נכתב בצרפתית על ידי ויליאם בקפורד הבריטי, כשהיה בן עשרים ואחת בלבד. ב-1786 תורגם הספר לאנגלית ופורסם ללא שם המחבר בטענה שתורגם ישירות מערבית, ורק מאוחר יותר נחשפה זהותו. למהדורה הצרפתית של הספר שהתפרסמה בשנת 1876 צורף מבוא פרי עטו של המשורר סטפאן מלארמה.
הקריאה ברומן מהדהדת את סיפורי ’אלף לילה ולילה’, את הפרוזה של מרי שלי ואת זו של וולטייר. כתיבתו של בקפורד היא רעננה, מקורית וייחודית ביותר, עד שקל להאמין לטענת הסופר כי הרומן נכתב במהלך שלושה ימים של אקסטזה.
רומן זה הינו אחד הספרים האהובים על חורחה לואיס בורחס, שפרסם אותו בסדרת הספרים שלו “הספרייה הפרטית” (Biblioteca Personal) עם מבוא פרי עטו.
בין יצירותיו הנוספות של בקפורד ניתן למצוא כרוניקות מסע כגון "Italy: with some Sketches of Spain and Portugal", ספרי זיכרונות, נובלות פארודיות ואף ביוגרפיות סאטיריות על ציירים שאהב.

“סבורני ש׳ואתק׳ מבשר, גם אם באורח כולל למדי, את הזוהר השטני של תומאס דה קינסי ושל פו, של שארל בודלר ושל הויסמאנס.” חורחה לואיס בורחס

ויליאם בקפורד נולד בשנת 1760 בלונדון. כשהיה בן עשר ירש מאביו הון עצום, שאותו השקיע בלימוד אמנויות, בתענוגות, בבניית ארמונות ראוותניים, בהתבודדות, באספנות של ספרים ושל פרטי אמנות ובלימודי מוזיקה בהנחייתו של מוצרט. בקפורד התחנך בז'נבה אך טייל רבות בעולם, ובגיל עשרים ושלוש התחתן עם ליידי מרגרט גורדון, אולם ניהל מערכות יחסים רבות עם נשים וגברים. לאחר שנחשפה פרשת אהבים בינו לבין קטין, הוא גלה מרצון מהיבשת וחזר רק כעבור עשר שנים לאחר שהתאלמן, והתיישב בפונטהיל שבוולשייר שם התבודד עם עושרו.


על המתרגמת

הדר קלונובר מתרגמת מצרפתית לעברית. בעלת תואר שני בבלשנות מאוניברסיטת תל אביב. מורה לעברית במסגרות שונות. חיה בתל אביב.


Vathek, an Arabian Tale | William Beckford

מצרפתית: הדר קלונובר / יצא ב-1782 באנגליה / דאנאקוד / ISBN / מחיר כריכה רכה: 60 ₪